Til Events4U forsiden
Printervenlig udgave Print · Søg · + Større skrift | - Mindre skrift

Rosendahl Samsø Marathon 2011 - 21,098 km

20/08/2011

Samlet
Samlet, mænd
Samlet, kvinder

Klasser:


 Distance: Halv-Marathon 

Samlet

Plac overallNavnM/K/UKlubStartnrKlassePlac KlassePlac KønSluttid
(min/km)
Udskriv
1Jacob Bang KorsholmMAtletica Horsens652Vet M11 1:16:46
(3:38)
diplom
2Paw RademacherMAtletica Horsens742Vet M22 1:24:43
(4:00)
diplom
3Peter RasmussenMBredballe749Vet M33 1:24:54
(4:01)
diplom
4Paul Stig AndersenMBanedanmark741Vet M44 1:26:25
(4:05)
diplom
5Leif Bjarne LarsenMEmil fra Sælvig Team AAES698Vet M55 1:26:25
(4:05)
diplom
6Lars Højbjerg ByrgesenMsamsø løbeklub694Vet M66 1:28:03
(4:10)
diplom
7Jørg BrahmannM841Vet M77 1:28:33
(4:11)
diplom
8Jørgen JuncherMRanders.Nø702Vet M88 1:29:54
(4:15)
diplom
9Ulrik MoestrupM780Vet M99 1:32:44
(4:23)
diplom
10Philip Voss SnedkerM509Ung M110 1:33:02
(4:24)
diplom
11Ole WintherMHammel GF Løb & Motion740Vet M1011 1:33:04
(4:24)
diplom
12Peter HerskindMSamsø Feriehusudlejning746Vet M1112 1:34:09
(4:27)
diplom
13Jan Madsen AndersenMFjordager IF656Vet M1213 1:34:27
(4:28)
diplom
14Robert SørensenMUmbro759Vet M1314 1:34:36
(4:29)
diplom
15Ivan WillerMTeam mySupply651Vet M1415 1:35:13
(4:30)
diplom
16Jørgen HvassMMejdal G.I.K Motion671Vet M1516 1:35:50
(4:32)
diplom
17Jakob K SteffensenM528Sen M117 1:36:04
(4:33)
diplom
18Jesper MøllerM534Sen M218 1:36:08
(4:33)
diplom
19Poul Erik PetersenMAtletica Horsens754Vet M1619 1:37:05
(4:36)
diplom
20Frederik Hvilshøj ReedtzM502Ung M220 1:37:21
(4:36)
diplom
21Poul Henning NielsenMSamsø Godstransport ApS820Vet M1721 1:38:53
(4:41)
diplom
22Lars JuliusMHGF Hammel695Vet M1822 1:39:44
(4:43)
diplom
23Dennis IversenM522Sen M323 1:39:52
(4:44)
diplom
24Dragan AdamovicMAtletica Horsens784Vet M1924 1:40:13
(4:45)
diplom
25Martin WaldstrømMTeam Waldstrøm546Sen M425 1:40:25
(4:45)
diplom
26Jane SkytteFAtletica Horsens659Vet K11 1:40:36
(4:46)
diplom
27Paw Sejersten JeppesenM743Vet M2026 1:40:57
(4:47)
diplom
28Brian Ø BakM591Vet M2127 1:41:01
(4:47)
diplom
29Bo FrederiksenM801Vet M2228 1:41:01
(4:47)
diplom
30Jørn KrogslundMAtletica Horsens673Vet M2329 1:41:20
(4:48)
diplom
31Kenneth DegneboligMAtletica Horsens538Sen M530 1:41:21
(4:48)
diplom
32Jeppe AgnerMÅhhh, den most!!668Vet M2431 1:41:56
(4:49)
diplom
33Morten Dalsgaard RiisomM725Vet M2532 1:42:06
(4:50)
diplom
34Ole SørensenMAtletica Horsens739Vet M2633 1:42:12
(4:50)
diplom
35Jørn BondeMUmbro672Vet M2734 1:42:27
(4:51)
diplom
36Mogens Kristian KirkegaardMHolstebro Avismarathon721Vet M2835 1:42:42
(4:52)
diplom
37Per ØsterMHammel GF745Vet M2936 1:42:44
(4:52)
diplom
38Klaus Rud SejlingM540Sen M637 1:43:14
(4:53)
diplom
39Eva LangbergF805Vet K22 1:43:17
(4:53)
diplom
40Torben BjerringMAtletica Horsens775Vet M3038 1:43:47
(4:55)
diplom
41Flemming SkovMAU619Vet M3139 1:44:18
(4:56)
diplom
42Henning KristensenMLemvig Løbeklub638Vet M3240 1:44:34
(4:57)
diplom
43Pia BuchardtF751Vet K33 1:44:59
(4:58)
diplom
44Ole WistisenM843Vet M3341 1:45:05
(4:58)
diplom
45Kristian Hessel HansenM689Vet M3442 1:45:14
(4:59)
diplom
46Mette SørensenFHolstebro Triathlon Klub716Vet K44 1:45:17
(4:59)
diplom
47Finn ErnstMUmbro617Vet M3543 1:45:38
(5:00)
diplom
48Thomas Åskov PedersenM773Vet M3644 1:45:40
(5:00)
diplom
49Mads AllingstrupM815Vet M3745 1:45:49
(5:00)
diplom
50Helle JuulFVIF636Vet K55 1:46:28
(5:02)
diplom
51Sofie BachF563Sen K16 1:46:42
(5:03)
diplom
52Thomas AugsburgM772Vet M3846 1:46:48
(5:03)
diplom
53Mourier FabienneF204Vet K67 1:46:51
(5:03)
diplom
54Caroline VordingF518Sen K28 1:47:16
(5:05)
diplom
55Morten HviidMAtletica Horsens728Vet M3947 1:47:27
(5:05)
diplom
56Jonas OffersenMSelvbo535Sen M748 1:47:37
(5:06)
diplom
57Rasmus Vendelbo JacobsenMCarlsberg / Tuborg Samsø510Ung M349 1:47:38
(5:06)
diplom
58Jannik McTigueM531Sen M850 1:48:01
(5:07)
diplom
59Steen Per AndersenM761Vet M4051 1:48:08
(5:07)
diplom
60Kim NielsenMAtletica Horsens685Vet M4152 1:49:03
(5:10)
diplom
61Kurt EjbyMAtletica Horsens690Vet M4253 1:49:20
(5:10)
diplom
62Line KingFTeam Cheese and red vine704Vet K79 1:49:24
(5:11)
diplom
63Bertel MeilvangMSamsø Husservice516Sen M954 1:49:24
(5:11)
diplom
64Ole RasmussenM738Vet M4355 1:49:29
(5:11)
diplom
65Bo Hammer PedersenMNeurodan A/S588Vet M4456 1:49:31
(5:11)
diplom
66Julie Faurholt PedersenF536Sen K310 1:49:34
(5:11)
diplom
67Lone BakFHerning860Vet K811 1:49:34
(5:11)
diplom
68Tommy HansenM592Vet M4557 1:49:45
(5:12)
diplom
69Rikke StaunFHorsens All Runners758Vet K912 1:49:58
(5:12)
diplom
70Leif JeppesenMHorsens All Runners811Vet M4658 1:50:14
(5:13)
diplom
71Susanne GrossFDanske Bank767Vet K1013 1:50:55
(5:15)
diplom
72Christoph HempferM855Vet M4759 1:50:58
(5:15)
diplom
73Peter Olander AndersenMcomwell kongebrogaarden middelfart747Vet M4860 1:51:21
(5:16)
diplom
74Kent Østermark JensenM683Vet M4961 1:51:38
(5:17)
diplom
75Lilian SørensenFLØBEILD Fredericia Brandvæ703Vet K1114 1:51:43
(5:17)
diplom
76Christina W. SchnohrFMotionDANMARK600Vet K1215 1:51:50
(5:18)
diplom
77Anders KjeldmandMSamsø Løbeklub570Vet M5062 1:52:14
(5:19)
diplom
78Jeppe Kyed FolstedM533Sen M1063 1:52:22
(5:19)
diplom
79Claus Barrett JeslundM602Vet M5164 1:52:33
(5:20)
diplom
80Mette Friis ThomsenFVejle IF714Vet K1316 1:53:11
(5:21)
diplom
81Ane Kirstine BrunbjergF514Sen K417 1:53:31
(5:22)
diplom
82Niels KirketerpMRanders Freja Motion731Vet M5265 1:53:32
(5:22)
diplom
83Erik BrandstrupMTMG612Vet M5366 1:53:33
(5:22)
diplom
84Ole RasmussenM737Vet M5467 1:53:34
(5:22)
diplom
85Nina Pia WestergaardFRanders Freja Motion734Vet K1418 1:53:36
(5:23)
diplom
86Benedicte KastrupFBanedanmark580Vet K1519 1:54:24
(5:25)
diplom
87Uli HundtMCJD Braunschweig107Vet M5568 1:54:37
(5:25)
diplom
88Dorte Olesen HecksherF608Vet K1620 1:54:40
(5:26)
diplom
89Tim Stigaard LauridsenM825Vet M5669 1:54:44
(5:26)
diplom
90Philip HulgaardMHulgaard Advokater558Sen M1170 1:54:58
(5:26)
diplom
91Michael Brun AndersenM867Vet M5771 1:54:59
(5:27)
diplom
92Cees KuypersM598Vet M5872 1:55:09
(5:27)
diplom
93Hans Henrik Lerbæk SchneiderM629Vet M5973 1:55:14
(5:27)
diplom
94Michael RavnM549Sen M1274 1:55:15
(5:27)
diplom
95Preben LundMHolbæk755Vet M6075 1:55:15
(5:27)
diplom
96Keld LauritzenMAtletica Horsens682Vet M6176 1:55:16
(5:27)
diplom
97Signe MariboF573Vet K1721 1:55:19
(5:27)
diplom
98Mona Lynggaard SkoglyF818Vet K1822 1:55:22
(5:28)
diplom
99Christine HougeFFitness DK Vejle521Sen K523 1:55:28
(5:28)
diplom
100Torben NielsenMFitness DK Vejle777Vet M6277 1:55:32
(5:28)
diplom
101Susanne MohnFTHW Kiel769Vet K1924 1:55:34
(5:28)
diplom
102Peter KronborgM201Vet M6378 1:56:15
(5:30)
diplom
103Preben Wilhelm Worm JensenM853Vet M6479 1:56:15
(5:30)
diplom
104Kate Tougaard Rind WieseF680Vet K2025 1:56:15
(5:30)
diplom
105Rasmus J. JoensenMFars Bank559Sen M1380 1:56:40
(5:31)
diplom
106Morten BøgelundMselvbo724Vet M6581 1:56:43
(5:31)
diplom
107Lene Damgaard HansenFFredericia Brandvæsen løbeild701Vet K2126 1:57:03
(5:32)
diplom
108Kirsten SimonsenFAtletica Horsens687Vet K2227 1:57:17
(5:33)
diplom
109Claus Dahl ThomsenM208Vet M6682 1:57:28
(5:34)
diplom
110Steffen JohansenMAtletica Horsens764Vet M6783 1:57:30
(5:34)
diplom
111Sofie Kirial MørkF822Sen K628 1:57:52
(5:35)
diplom
112Gitte JensenFAarhus 1900/AM622Vet K2329 1:58:21
(5:36)
diplom
113Helle Zimmer Søgaard-HansenF527Sen K730 1:58:22
(5:36)
diplom
114Erik RingøenMTeam mySupply614Vet M6884 1:58:45
(5:37)
diplom
115Betina BuchFAtletica Horsens582Vet K2431 1:58:56
(5:38)
diplom
116Ronny MagnussenMFjordager IF1115Sen M1485 1:58:58
(5:38)
diplom
117Carl Erik SimonsenMAtletica Horsens678Vet M6986 1:59:17
(5:39)
diplom
118Erna RasmussenFAtletica Horsens616Vet K2532 1:59:19
(5:39)
diplom
119Carsten ØstergaardMHGF.597Vet M7087 1:59:36
(5:40)
diplom
120Steen T NielsenMAtletica Horsens762Vet M7188 1:59:57
(5:41)
diplom
121Vibeke Thougård NielsenF568Sen K833 1:59:59
(5:41)
diplom
122Leif NielsenMFlugger Farve700Vet M7289 2:00:07
(5:41)
diplom
123Jan SøndergaardMselvbo657Vet M7390 2:00:15
(5:41)
diplom
124Stefan KippMHLLH92Vet M7491 2:00:21
(5:42)
diplom
125Susanne AdamovicFAtletica Horsens765Vet K2634 2:00:23
(5:42)
diplom
126Lasse VesterledM504Ung M492 2:00:33
(5:42)
diplom
127Mogens RahbekMVejle I.F.722Vet M7593 2:00:34
(5:42)
diplom
128Tina Merete NielsenFVejle IF774Vet K2735 2:00:38
(5:43)
diplom
129Karin JensenFRanders Freja Atletik & Triathlon676Vet K2836 2:00:43
(5:43)
diplom
130Charlotte BlaabjergF39Vet K2937 2:00:44
(5:43)
diplom
131Bo Windahl MadsenM590Vet M7694 2:00:48
(5:43)
diplom
132Gro Bremer SkouborgF624Vet K3038 2:01:09
(5:44)
diplom
133Svend Erik NielsenM94Vet M7795 2:01:09
(5:44)
diplom
134Lars Sinding YdeM66Vet M7896 2:01:10
(5:44)
diplom
135Jens WaldstrømMTeam Waldstrøm666Vet M7997 2:01:40
(5:46)
diplom
136Britta Levin HansenFBogenseløberne594Vet K3139 2:01:43
(5:46)
diplom
137Lars Henning JensenM693Vet M8098 2:01:44
(5:46)
diplom
138Ben KingMTeam Cheese and red vine579Vet M8199 2:01:55
(5:46)
diplom
139Bo BackmanMHvalsø Løbeklub587Vet M82100 2:02:07
(5:47)
diplom
140Malene Berger SejlingF710Vet K3240 2:02:23
(5:48)
diplom
141Kåre StephansenM684Vet M83101 2:02:26
(5:48)
diplom
142Ib ØsterskovM646Vet M84102 2:02:29
(5:48)
diplom
143IngeLise DanielsenFDAHL Adovkatfirma648Vet K3341 2:02:40
(5:48)
diplom
144Renè Budde GadeM757Vet M85103 2:02:40
(5:48)
diplom
145Kasper Amstrup PoulsenM11Sen M15104 2:02:52
(5:49)
diplom
146Henning ArentsenM209Vet M86105 2:03:23
(5:50)
diplom
147Finn LaursenMaltetikkens venner randers618Vet M87106 2:03:24
(5:50)
diplom
148Nina Nørgaard PedersenF555Sen K942 2:03:25
(5:51)
diplom
149Carina SimonsenFFrederiksberg IF595Vet K3443 2:03:46
(5:51)
diplom
150Inge Kunø TarpFLIUF Løb647Vet K3544 2:03:51
(5:52)
diplom
151Susanne Åskov PedersenF771Vet K3645 2:04:23
(5:53)
diplom
152Margreet SmitFSdr. Stenderup Løbeklub711Vet K3746 2:04:31
(5:54)
diplom
153Rune RiisMSamsø Efterskole561Sen M16107 2:04:36
(5:54)
diplom
154Jan HermansenMHGF655Vet M88108 2:04:41
(5:54)
diplom
155Hans RasmussenM631Vet M89109 2:04:53
(5:55)
diplom
156Marianne NordentoftF543Sen K1047 2:05:30
(5:56)
diplom
157Henrik ThomsenM643Vet M90110 2:05:31
(5:56)
diplom
158Anita MortensenF30Vet K3848 2:05:51
(5:57)
diplom
159Sarah LandstedF562Sen K1149 2:06:47
(6:00)
diplom
160Stefan LarsonM763Vet M91111 2:06:49
(6:00)
diplom
161Marie MøllerF544Sen K1250 2:06:56
(6:00)
diplom
162Mikkel HelboM552Sen M17112 2:06:58
(6:01)
diplom
163Torben BuurMDAHL Adovkatfirma776Vet M92113 2:07:19
(6:02)
diplom
164Bo MortensenM589Vet M93114 2:07:32
(6:02)
diplom
165Bjarne HindboMBH Byg585Vet M94115 2:07:39
(6:03)
diplom
166David PosinMDet lille Sommerhotel605Vet M95116 2:08:17
(6:04)
diplom
167Steen HeltzenM760Vet M96117 2:08:44
(6:06)
diplom
168Anne-Sofie Crüger AhmF515Sen K1351 2:09:26
(6:08)
diplom
169Michala Tarbo AnderssonF551Sen K1452 2:09:40
(6:08)
diplom
170Helene MortensenFTeam mySupply633Vet K3953 2:09:46
(6:09)
diplom
171Esben Strandgaard HansenM525Sen M18118 2:09:48
(6:09)
diplom
172Neel CorneliussenF1031Vet K4054 2:10:03
(6:09)
diplom
173Poul ChristiansenM832Vet M97119 2:10:05
(6:09)
diplom
174Lisbet CapionFvejle if705Vet K4155 2:10:05
(6:09)
diplom
175Hanne AndersenFBogenseløberne625Vet K4256 2:10:06
(6:10)
diplom
176Claus AhmM601Vet M98120 2:10:13
(6:10)
diplom
177Britta Brandbyge AndersenF593Vet K4357 2:10:15
(6:10)
diplom
178Christina RavnF520Sen K1558 2:10:17
(6:10)
diplom
179Leif NygaardMFjordager I.F.812Vet M99121 2:10:26
(6:10)
diplom
180Anne Grete IversenF574Vet K4459 2:10:55
(6:12)
diplom
181Jannet SvenssonF660Vet K4560 2:10:57
(6:12)
diplom
182Anette BirchFaltetikkens venner randers571Vet K4661 2:11:04
(6:12)
diplom
183Rasmus Damgaard JensenM511Ung M5122 2:11:15
(6:13)
diplom
184Anette JensenFAtletica Horsens572Vet K4762 2:11:17
(6:13)
diplom
185Bjørn SørensenM21Vet M100123 2:11:37
(6:14)
diplom
186Helle SørensenF74Sen K1663 2:11:39
(6:14)
diplom
187Michael NielsenM834Sen M19124 2:11:53
(6:15)
diplom
188Simon StjerneM844Sen M20125 2:11:53
(6:15)
diplom
189Mette VernerF717Vet K4864 2:12:20
(6:16)
diplom
190Harry StrømM632Vet M101126 2:12:32
(6:16)
diplom
191Egon B. AndersenMDAHL Adovkatfirma611Vet M102127 2:12:38
(6:17)
diplom
192Michael BjørnMOdder Atletik & Motion718Vet M103128 2:13:25
(6:19)
diplom
193Sanne Kejser PetersenF821Sen K1765 2:14:16
(6:21)
diplom
194Dennis OchmannM523Sen M21129 2:14:57
(6:23)
diplom
195Troels KnudsenMFitness DK Vejle567Sen M22130 2:15:29
(6:25)
diplom
196Dan ChrislauM803Vet M104131 2:15:31
(6:25)
diplom
197Lisbeth RasmussenFAtletica Horsens706Vet K4966 2:15:32
(6:25)
diplom
198Karin BlachFAvis Marathon Randers675Vet K5067 2:15:47
(6:26)
diplom
199Bente Birgitte NielsenF581Vet K5168 2:15:58
(6:26)
diplom
200Lone JeslundF708Vet K5269 2:16:08
(6:27)
diplom
201Susanne OvesenF770Vet K5370 2:16:17
(6:27)
diplom
202Jens FindM662Vet M105132 2:16:23
(6:27)
diplom
203Mette KramerFSamsø Efterskole547Sen K1871 2:16:29
(6:28)
diplom
204Dorthe ØsterskovF610Vet K5472 2:16:37
(6:28)
diplom
205Rainer MohnMTHW Kiel756Vet M106133 2:16:53
(6:29)
diplom
206Kai Ove JensenMAarhus 1900/AM674Vet M107134 2:16:59
(6:29)
diplom
207Martha Nørgaard PedersenF545Sen K1973 2:18:23
(6:33)
diplom
208Steffen HedebrandtM564Sen M23135 2:18:23
(6:33)
diplom
209Mads Bak LarsenM1670Vet M108136 2:18:37
(6:34)
diplom
210Marianne HallundF712Vet K5574 2:18:38
(6:34)
diplom
211Henriette Grønbæk HansenF639Vet K5675 2:18:44
(6:34)
diplom
212Dorte Walter VardeFInstitut for Serviceudvikling a/s609Vet K5776 2:19:26
(6:36)
diplom
213Malik KreutzmanMSamsø Efterskole542Sen M24137 2:20:40
(6:40)
diplom
214Inger Lise Nørgaard NielsenFTRIM, Arden649Vet K5877 2:20:45
(6:40)
diplom
215Lene RasmussenF645Vet K5978 2:21:51
(6:43)
diplom
216Nicolaj PedersenM205Vet M109138 2:22:14
(6:44)
diplom
217Ole JensenMJurak735Vet M110139 2:22:46
(6:46)
diplom
218Hanne HansenF626Vet K6079 2:23:46
(6:48)
diplom
219Thole MøldrupM212Ung M6140 2:23:50
(6:49)
diplom
220Jens JacobsenM503Ung M7141 2:24:06
(6:49)
diplom
221Conni MarkusenFHammel GF Løb og Motion603Vet K6180 2:24:11
(6:50)
diplom
222Ilona MüllerFTeam Erdinger Alkoholfrei808Vet K6281 2:24:31
(6:51)
diplom
223Patrick IversenMSamsø Smykker556Sen M25142 2:24:38
(6:51)
diplom
224Morten GraveMTeam Cheese and red wine727Vet M111143 2:25:14
(6:53)
diplom
225Charlotte Nolsøe KristensenF599Vet K6382 2:25:20
(6:53)
diplom
226Morten PedersenM729Vet M112144 2:26:23
(6:56)
diplom
227Majbritt Vitting KochF709Vet K6483 2:26:39
(6:57)
diplom
228Peter Striegler KirkegaardM750Vet M113145 2:27:24
(6:59)
diplom
229Torben SimonsenM778Vet M114146 2:28:37
(7:02)
diplom
230Aage MathiasenM785Vet M115147 2:28:59
(7:03)
diplom
231Katrin HansenF681Vet K6584 2:29:17
(7:04)
diplom
232Bjarne MøllerM586Vet M116148 2:29:47
(7:05)
diplom
233Marian Vinberg NielsenF210Vet K6685 2:32:09
(7:12)
diplom
234Henrik SøndergaardMLØBEILD Fredericia Brandvæ642Vet M117149 2:33:30
(7:16)
diplom
235Dubravka DrljevicF524Sen K2086 2:34:37
(7:19)
diplom
236Lars SchiermerMTeam mySupply696Vet M118150 2:34:49
(7:20)
diplom
237Erik WennergaardM615Vet M119151 2:35:27
(7:22)
diplom
238Sonia DoumitF876Sen K2187 2:35:40
(7:22)
diplom
239Knud MøllerMSamsø Skytteforening688Vet M120152 2:37:40
(7:28)
diplom
240Hans KümlerMSelvbo630Vet M121153 2:37:45
(7:28)
diplom
241Betty NielsenF584Vet K6788 2:37:48
(7:28)
diplom
242Tine FogF106Vet K6889 2:39:33
(7:33)
diplom
243Jens Bramstrup HansenM661Vet M122154 2:39:46
(7:34)
diplom
244Mette Louise BackmanFHvalsø Løbeklub715Vet K6990 2:40:08
(7:35)
diplom
245Mie Venø SimonsenF506Ung K191 2:40:47
(7:37)
diplom
246Annette JensenF576Vet K7092 2:42:26
(7:41)
diplom
247Jane RasmussenFFjordager IF658Vet K7193 2:43:31
(7:45)
diplom
248Connie WaldstrømFTeam Waldstrøm604Vet K7294 2:43:58
(7:46)
diplom
249Merete MadsenF670Vet K7395 2:47:38
(7:56)
diplom
250Gitte Bjørg NoerFBogholderi Fyn526Sen K2296 2:53:15
(8:12)
diplom
251Peter OlsenMSelvbo748Vet M123155 2:53:41
(8:13)
diplom
252Gitte Vestergaard PovlsenF623Vet K7497 2:55:14
(8:18)
diplom
253Helle H. Christiansen GraveFTeam Cheese and red wine635Vet K7598 3:05:24
(8:47)
diplom
254Hanne Von BargenF627Vet K7699 3:12:58
(9:08)
diplom
255Marcus Gjerding FogM505Ung M8156 3:17:09
(9:20)
diplom
256Anna Gjerding FogF501Ung K2100 3:17:10
(9:20)
diplom
257Kitt Greve FeldtF539Sen K23101 3:20:21
(9:29)
diplom
258Vita ØstengaardFSPARTA783Vet K77102 3:42:01
(10:31)
diplom


Printervenlig udgave Print · Søg · + Større skrift | - Mindre skrift